Krokové napětí:

HLAVNÍ

PETICE

ZMĚNA ÚP č. 5
NÁVRH KORIDORU
HYGIENICKÉ LIMITY
ZÁVAZNÁ STANOVISKA
MMR - ŘÍZENÍ o VÝJIMCE
KRAJSKÝ ÚŘAD LK
MĚSTO HODKOVICE
VYHLÁŠKA č. 501/2006
VYHLÁŠKA 4/97
ZÚR LBC KRAJE
PÚR ČR
MAPA SÍTÍ ČR
FOTOGALERIE
VIDEO
POSUDEK EIA
KRAJINÁŘSKÝ PROJEKT

Udeří-li blesk do nějakého objektu ve vaší blízkosti vybije se do Země. Stejná situace nastane při výboji elektrického proudu při krátkém spojení (zkratu) fázových vodičů neizolovaného vedení s přerostlými porosty, nebezpečné situaci může napomoci námraza, nebo dotyk křídel prolétajícího dravce. O nebezpečném krokovém napětí se mluví také v souvislosti se spadlými dráty vysokého napětí. Elektrický výboj zkratu způsobený dravcem u mnohem nižšího napětí vedení distribuční soustavy usmrtil hospodářská zvířata pod vedením, (viz video).
Elektrický proud se z místa úderu do Země šíří v půdě trychtýřem se čtvercem vzdálenosti klesajících potenciálů napětí všemi směry. Můžeme si tedy kolem místa zásahu představit několik soustředných kružnic, z nichž každá představuje zónu s jiným energetickým potenciálem. Ten je nejvyšší u místa uzemnění. Pokud stojíte tak nešťastně, že každá vaše noha spočívá na jiné kružnici, zkratujete je mezi sebou a rozdílový potenciál napětí proběhne vaším tělem. Mezi dvěma body je rozdíl potenciálů, mezi nimiž vzniká rovněž napětí, takže mezi nohama rozkročeného člověka může protékat proud i smrtelné intenzity (proto krokové napětí). Za nebezpečné krokové napětí pro člověka se považuje 90 V/m a pro zvířata 16 V/m.

Protože nelze spoléhat na inteligenci dravců, ani nelze vyloučit pád fázových vodičů vedení vysokého napětí na Zem, nebo havárii izolátoru stožárů, nedoporučuje se dotýkat se stožárů a zařízení vedení z důvodu nebezpečného dotykového napětí, ani zbytečně se zdržovat v ochranném pásmu pod vedením, z důvodu nebezpečného krokového napětí, kde je dle § 46 odst. 8, písm. a) energetického zákona č. 458/2000 Sb. preventivně zakázáno umisťovat kovové konstrukce a skladovat hořlavé a výbušné látky. Je nebezpečná i manipulace s těmito předměty, do kterých se mohou indukovat pro život osob nebezpečné proudy. To fakticky ohrožuje každodenní bezpečnost užívání soukromých nemovitostí v ochranném pásmu plánované stavby vedení 4x400 kV v zastavěném území obce Jílové.

Energhetický zákon v § 46 odst. (9) ukládá "V ochranném pásmu nadzemního vedení je zakázáno nechat růst porosty nad výšku 3 m ".

ČSN EN 50341-1 určuje v tabulce 5.4.4. minimální bezpečnou vzdálesnost fázových vodičů vedení od stromů pod vedením i vedle vedení 400 kV, na které nelze vylézt 2,8 m a od stromů, na které lze vylézt je min. vzdálenost 4,3 m. Hodnoty platí pro zatížení vedení nejvyšší teplotou vodiče, námrazou i větrem.

Provozovatel vedení ČEPS a.s. nedbá zákonných povinností udržování porostů v průsmyku lesa pod stávajícím vedením 2x400 kV v obci Jílové. Neexistuje proto žádná záruka, že zajistí bezpečnost zdvojeného vedení 4x400 kV, naopak z arogantního přístupu ČEPS, a. s. k bezpečnosti provozu vedení lze dovodit, pouze zdvojení nebezpečnosti vedení !

Při bouřkách ve volné přírodě se doporučuje dřepnout si s nohama u sebe, tak abychom jednak nepřitahovali svou výškou nad volným terénem blesky a jednak, abychom se vyhnuli krokovému napětí.
Při výboji zkratu, či spadlých drátů elektrického vedení velmi vysokého napětí účinná prevence ochrany zdraví a života fakticky neexistuje.
Přerostlé stromy pod stávajícím vedením 2x400 kV :

Aktualizováno : 6. 6. 2018 e-mail : info@hodkovice.cz Prezentace je soukromá aktivita Ing. J. Hořáka - není web města Hodkovice n.M.